Axel Einar Hjorth, "Bellman", fåtöljer, 3 st., NK
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, tillskrivna, "Bellman", fåtöljer, 3 st., Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal, stomme och ben i björk, stoppad fast klädsel i grönt tyg, höjd 80 cm, omklädda, visst slitage
HISTORIK: Modellen "Bellman" är ritade 1928 enligt Nordiska Kompaniets arkiv.
56
2019-05-16