Axel Einar Hjorth, "Bellman", konsolbord
Klubbat för:
10500 SEK
Utropspris
15 000-20 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, "Bellman", konsolbord, Nordiska Kompaniet 1930-tal, björk och bonad björk, fyra kolonner, sargen med träskuren dekor i form av blad, brickmärkt NK R39609 C32499, höjd 61, längd 100, djup 36 cm, ställvis bruksslitage
HISTORIK: Beställdes av Fagersta Bruk 1936 och ingår i möbelserien "Bellman", som brukar tillskrivas Axel Einar Hjorth.
53
2019-05-16