Axel Einar Hjorth, "Bellman", konsolbord

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

10500 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, tillskrivet, "Bellman", konsolbord, Nordiska Kompaniet 1930-tal, björk och bonad björk, fyra kolonner, sargen med träskuren dekor i form av blad, brickmärkt NK R39609 C32499, höjd 61, längd 100, djup 36 cm, ställvis bruksslitage

HISTORIK: Beställdes av Fagersta Bruk 1936 och ingår i möbelserien "Bellman", som brukar tillskrivas Axel Einar Hjorth.

53

2019-05-16