Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 1 par, NK
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", stolar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, dekor av järnnitar, lösa textilklädda sitsar, höjd 95, sitthöjd 40 cm, visst slitage, repor
HISTORIK: Inköpta av nuvarande ägares morfar 1940.
58
2019-05-16