Axel Larsson, satsbord, Bodafors
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
AXEL LARSSON, satsbord, 3 delar, Bodafors 1940-tal, modell 741, ben i björk, en skiva fanerad med rot, två skivor fanerade med alm, höjd 47 - 54, skivorna 33 x 39 - 38 x 60 cm, smärre slitage
HISTORIK
Axel Larsson (1898-1975) arbetade under tiden som student vid Högre Konstindustriella skolan i Stockholm parallellt som möbelritare för Carl Malmsten inför arbetet med inredningen av Stockholms Stadshus. 1923 anställdes han vid Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors och debuterade med sin första möbelserie vid Stockholmsutställningen 1930. 1956-1975 drev han eget företag, men fortsatte att rita möbler för andra tillverkare.
74
2019-05-16