Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
AXEL NILSSON
1889-1991
Nejlika i kruka
Signerad Axel Nilsson. Olja på pannå, 25,5 x 33,5 cm.
Utförd 1929
PROVENIENS
Tandläkare Gunnar Danielson, Stockholm
Dr Marc Sandler, USA
Mr Ralph Sandler, USA
därefter i svensk privatsamling
UTSTÄLLD
Färg & Form, Stockholm 1999
LITTERATUR
Hilding Linnqvist, Axel Nilsson, Bonniers Konstböcker 1935 sidan 29
292
2019-05-16