Axel Salto, skål, Royal Copenhagen
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, stengods, glasyr i brunt och beige, ristad dekor, signerad SALTO Den Kongelige Porcelainsfabrik samt 20669, höjd 14, diameter 35,5 cm
PROVENIENS: Gåva på 50-årsdagen från peronalen på Nordiska Kompaniet via Tore Wennberg 1957.
263
2019-05-16