Charlotte Perriand, stol, Frankrike 1960-tal
Klubbat för:
6500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stol, Frankrike 1960-tal, ek och sjögräs, höjd 75, sitthöjd 43 cm, benen med fläckar nedtill
HISTORIK: Modellen ritades till de första sportstugorna som uppfördes i Meribel les Allues i Frankrike under slutet av 1950-talet.
144
2019-05-16