Enn Roos, skulptur, Estland

Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland
Enn Roos, skulptur, Estland

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

5 000-7 000 SEK

ENN ROOS, skulptur, stengods, Estland 1975, i form av björn och två björnungar, glasyr i grönt och brunt, signerad E. ROOS 1975 24 aug. Helsingis, höjd 40 cm

PROVENIENS: Inköpt i Helsingfors 1975 på en utställning med konstnärens verk.

HISTORIK: Enn Roos föddes i Ryssland 1908 och flyttade som barn till Estland. Han utbildade sig i Ants Laikmaas konstskola i Tallinn 1926-28 och studerade även för skulptören Jaan Koort 1927-28. Mellan 1935 och 1939 studerade han skulptur på Pallas konsthögskola i Tartu. 1942-44 var han verksam som skulptör i Moskva. Roos var 1947-83 lärare i keramik och skulptur på Estlands konstakademi i Tallinn. Under åren 1962-1977 var han verksam som professor och chef för konstakademins skulpturavdelning.

248

2019-05-16