Georges Braque, Oiseau marron II
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
GEORGES BRAQUE
Frankrike 1892-1963
Oiseau marron II (Oiseau VI)
Eau forte en bistre noir, 1952. Signerad med blyerts och numrerad 15/15. Tryckt Signovert, Paris. Utgiven av Maeght. Bildstorlek 14 x 19,5 cm, bladstorlek 19 x 29,5 cm (Auvergne).
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 428, hösten 1984, katalognr 604
därefter i svensk privatsamling
LITTERATUR
Maeght 31, Engelberts 46, Hatje 48, Vallier 79
394
2019-05-16