Henri Michaux, Dessin mescalinien
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
HENRI MICHAUX
Belgien 1899-1984
Dessin mescalinien
Signerad HM. Tusch och färgpenna på papper, 29 x 19,5 cm
Utförd 1957
PROVENIENS
Galleri Gunnar Olsson, Stockholm
UTSTÄLLD
Galleri Olsson, Stockholm, 1990
LITTERATUR
Galleri Olsson: Stockholm 1990, Henri Michaux, arbete i urval 1944-1983, avbildad helsida i färg i katalogen, utställningskatalog nr 5. Avbildad på omslaget samt på baksidan av utställningskatalogen.
378
2019-05-16