Isaac Grünewald, Tulpanrabatten
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Tulpanrabatten
Signerad Grünewald och daterad på baksidan 1938. Olja på pannå, 72 x 62 cm.
PROVENIENS
Svensk privatsamling
UTSTÄLLD
Minnesutställning Isaac Grünewald, Riksförbundet för bildande konst, vandringsutställning 50, 1947-48, omnämnd sidan 17, katalognr 29
267
2019-05-16