John Sten, Java
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
5 000-7 000 SEK
JOHN STEN
1879-1922
Java
Akvarell på papper, 35 x 26 cm.
Utförd ca 1920
PROVENIENS
Generalkonsul TH. Feyrell Batavia
Svensk privatsamling
UTSTÄLLD
Minnesutställning, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1924, katalognr 146
LITTERATUR
Tor Hedberg m fl, John Sten, Några minnesblad, Göteborg 1925, avbildad helsida s 60
Axel L Romdahl, John Sten, Svenska allmänna Konstföreningen, publ. LIX s. 143, 160,
"I en by på Java tillkom denna praktfulla bild av en grupp hyddor med violett-bruna valmade tak vid foten av slanka palmer etc. Avbildad helsida 153
287
2019-05-16