Josef Frank, toalettbord och pall, Svenskt Tenn
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
JOSEF FRANK, toalettbord med pall, Svenskt Tenn, mahogny, modellnummer 650 respektive 686, formgivna omkring 1935-1938, mahogny, bordet med två lådor med draghandtag av mässing, pallen klädd i läder med pärlspikning, toalettbordets höjd 58, 128 x 44 cm, pallens höjd 36, 49 x 37 cm, slitage, lädret med fläckar och skador
10
2019-05-16