Judith Johansson, rölakanmatta
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
JUDITH JOHANSSON, matta, rölakan, geometrisk dekor i grönt, blått, rosa och grått, signerad JJ, vävarsignatur B, 355 x 247 cm, smärre slitage
HISTORIK
Judith Johansson (1916-1993) startade 1938 Vävateljén i Knäred i södra Halland tillsammans med maken John. Hon kom att formge mellan 400-500 mönster för profan och sakral miljö. 1986 tog yngsta dottern Britt-Marie J Glyssbo över ateljén under namnet JJ Vävateljén.
166
2019-05-16