Lennart Jirlow, Trädgårdsidyll
Klubbat för:
150000 SEK
Utropspris
150 000-175 000 SEK
LENNART JIRLOW
född 1936
Trädgårdsidyll
Signerad L Jirlow. Olja på duk, 65 x 100 cm.
Till trädgårdarna i Provence bjuder Lennart Jirlow oss betraktare ofta. Dessa härligt koloristiskt prunkande sommaroaser skildrar den sorglösa vardagens tillvaro. I trädgården innanför den vitkalkade muren och den öppnade grinden ser man till höger staffliet som konstnären lämnat för en stunds vila. Han har förnöjt satt sig till bords i vänners lag. De möter våra blickar och välkomnar oss till paradisets trädgård.
319
2019-05-16