Poul Volther, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla

Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,
Poul Volther,

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

POUL VOLTHER, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla Fabriker AB, Diö 1950-tal, modellen formgiven 1953, svartlackerade, lösa dynor klädda i rött och svart tyg, etikettmärkta Gemla, höjd 100 cm, mindre slitage

LITTERATUR: Jämför Dan Gordon, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2013, Nordstedt 2013, s. 165.

90

2019-05-16