Poul Volther, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
POUL VOLTHER, "Goliat", fåtöljer, 1 par, Gemla Fabriker AB, Diö 1950-tal, modellen formgiven 1953, svartlackerade, lösa dynor klädda i rött och svart tyg, etikettmärkta Gemla, höjd 100 cm, mindre slitage
LITTERATUR: Jämför Dan Gordon, Svenska stolar och deras formgivare 1899-2013, Nordstedt 2013, s. 165.
90
2019-05-16