Agnes Cleve, Det ljusnar
Klubbat för:
27000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
AGNES CLEVE
1876-1951
Det ljusnar
Signerad Agnes Cleve 1934. Olja på pannå, 69 x 50 cm.
UTSTÄLLD
Mjellby Konstmuseum, Halmstad 2014
Öregaard Museum, Köpenhamn 2015
Uppsala konstmuseum, Uppsala 2016
Galleri Ferm, Göteborg 2016
Stenungsunds Konsthall, Stenungsund 2019
LITTERATUR
Britta Netterfors, Agnes Cleve - en färgstark kvinna i en svartvit värld, 2019, avbildad i färg på helsida i utställningskatalogen
Anneli Tuvernos, Agnes Cleve: Svensk Modenist i Världen, avbildad
341
2019-11-25