Agnes Cleve, Det ljusnar

Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar
Agnes Cleve, Det ljusnar

Klubbat för:

27000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

AGNES CLEVE
1876-1951
Det ljusnar
Signerad Agnes Cleve 1934. Olja på pannå, 69 x 50 cm.

UTSTÄLLD
Mjellby Konstmuseum, Halmstad 2014
Öregaard Museum, Köpenhamn 2015
Uppsala konstmuseum, Uppsala 2016
Galleri Ferm, Göteborg 2016
Stenungsunds Konsthall, Stenungsund 2019

LITTERATUR
Britta Netterfors, Agnes Cleve - en färgstark kvinna i en svartvit värld, 2019, avbildad i färg på helsida i utställningskatalogen
Anneli Tuvernos, Agnes Cleve: Svensk Modenist i Världen, avbildad

341

2019-11-25