Agnes Cleve, Duett
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
150 000-175 000 SEK
AGNES CLEVE
1876-1951
Duett
Signerad och daterad Agnes Cleve -34. Olja på pannå, 91 x 72 cm.
UTSTÄLLD
Mjellby Konstmuseum, Halmstad 2014
Öregaard Museum, Köpenhamn 2015
Uppsala konstmuseum, Uppsala 2016
Galleri Ferm, Göteborg 2016
Stenungsunds Konsthall, Stenungsund 2019
LITTERATUR
Britta Netterfors, Agnes Cleve - en färgstark kvinna i en svartvit värld, 2019, avbildad i på helsida i utställningskatalogen
Anneli Tuvernos, Agnes Cleve: Svensk Modenist i Världen, avbildad
.
Agnes Cleve har under de senaste decennierna fått ett namn som en av de mest betydande svenska modernisterna under 1900-talet. Från att tidigare ha varit aningen bortglömd fick hon på 1980-talet en renässans då många av våra kvinnliga konstnärer uppmärksammades. Intresset för hennes måleri har sedan dess bara ökat med utställningar och litteratur. Hennes konstnärliga karriär blev lång och hennes sätt att måla förändrade sitt uttryck flera gånger under årens lopp, men ändå ser man alltid att det är Agnes Cleve som har målat. Det personliga uttrycket som brukar vara utmärkande för stora konstnärskap finns där och är igenkännbart.
356
2019-11-25