Albin Amelin, Blomsterstilleben med amaryllis

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ALBIN AMELIN
1902-1975
Blomsterstilleben med amaryllis, gladiolus och iris
Signerad och daterad Amelin -41. Olja på duk, 116 x 89 cm

Från början hade Amelin målat en naken kvinnoskulptur som han senare målade över med kålbladen

PROVENIENS
Bukowskis Moderna, auktion nr 505, hösten 1997, katalognr 122

359

2019-11-25