Albin Amelin, Blomsterstilleben med amaryllis
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
ALBIN AMELIN
1902-1975
Blomsterstilleben med amaryllis, gladiolus och iris
Signerad och daterad Amelin -41. Olja på duk, 116 x 89 cm
Från början hade Amelin målat en naken kvinnoskulptur som han senare målade över med kålbladen
PROVENIENS
Bukowskis Moderna, auktion nr 505, hösten 1997, katalognr 122
359
2019-11-25