Albin Amelin, Brusande fors
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
70 000-80 000 SEK
ALBIN AMELIN
1902-1975
Brusande fors
Signerad Amelin. Olja på duk, 89 x 116 cm.
LITTERATUR
Elisabeth Lidén: Albin Amelin, SAK publikation Ixxxiv, jämför motivet på sidan 108 från Stornorrforsen målat av Albin Amelin 1941.
468
2019-11-25