Anna Hådell, rölakanmatta, Leksands Hemslöjd

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

50 000-60 000 SEK

ANNA HÅDELL, matta, rölakan, Leksands Hemslöjdsförening, geometrisk dekor i ljusgrått, beige, ljusgrönt, gult och grått, signerad LH AH, 324 x 234 cm, fransar saknas

HISTORIK
Anna Ha°dell (1908-2014) utbildade sig till va¨vla¨rare vid Brunssons va¨vskola i Stockholm. 1936 fick Anna ansta¨llning pa° det nybildade fo¨retaget Lund och Wahlund, senare Alice Lunds va¨vatelje´, i Domnarvet i Borla¨nge, som tillverkade hemva¨vda moderna textilier. 1947 ansvarade hon bl a fo¨r garn- och textilproduktionen vid fo¨reningen fo¨r Svensk Hemslo¨jd i Stockholm. Anna Ha°dell hade en la°ng och gedigen historia inom hemslo¨jdsro¨relsen. Som fo¨resta°ndare arbetade hon fo¨r la¨nshemslo¨jden i Ja¨mtland under hela 1950-talet och fo¨r Leksands Hemslo¨jd a°ren 1961-1975. Hon avled 105 år gammal i Rättvik år 2014.

186

2019-11-25