Anton Michelsen, vas porslin silver
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
5 000-6 000 SEK
ANTON MICHELSEN, vas, porslin, beslag av silver Köpenhamn 1918, vasen med dekor av en rosa ros med blad, genombruten skuldra av silver med ciselerad blad- och blomdekor, spår av förgyllning, höjd 18,5 cm, tre små glasyrrepor på livet
Silvermonteringen är sannolikt ritad av N. G. Henriksen i samarbete med Knud Larsen.
214
2019-11-25