Anton Michelsen, vas porslin silver

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

5 000-6 000 SEK

ANTON MICHELSEN, vas, porslin, beslag av silver Köpenhamn 1918, vasen med dekor av en rosa ros med blad, genombruten skuldra av silver med ciselerad blad- och blomdekor, spår av förgyllning, höjd 18,5 cm, tre små glasyrrepor på livet
Silvermonteringen är sannolikt ritad av N. G. Henriksen i samarbete med Knud Larsen.

214

2019-11-25