Axel Kargel, Kvarnbacken, Kolstad

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

AXEL KARGEL
1896-1971
Kvarnbacken, Kolstad
Signerad och daterad A. Kargel 1966. Tempera på duk fäst på pannå, 27,5 x 41 cm.

PROVENIENS
Karl Axel Söderström, Vallentuna

UTSTÄLLD
Minnesutställningen över Axel Kargel, Konstnärshuset - Kalmar Konstmuseum, 1973

322

2019-11-25