Axel Kargel, Kvarnbacken, Kolstad
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
AXEL KARGEL
1896-1971
Kvarnbacken, Kolstad
Signerad och daterad A. Kargel 1966. Tempera på duk fäst på pannå, 27,5 x 41 cm.
PROVENIENS
Karl Axel Söderström, Vallentuna
UTSTÄLLD
Minnesutställningen över Axel Kargel, Konstnärshuset - Kalmar Konstmuseum, 1973
322
2019-11-25