Axel Larsson, karmstol, Gemla 1930-tal
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
AXEL LARSSON, karmstol, Gemla, omkring 1930, bonad björk, flätad sadelgjord, höjd 126, sitthöjd 43 cm, mindre slitage och smärre fläckar
PROVENIENS
Enligt uppgift Björkö Säteri
HISTORIK
Stolsmodellen till denna karmstol visades på Stockholmsutställningen 1930.
27
2019-11-25