Bengt Lindström, Héraklès
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
BENGT LINDSTRÖM
1925-2008
Héraklès
Portfölj med 11 färgcarborundumgravyrer, 1977, texter av Max-Pol Fouchet, signerade och numrerade Lindström 44/99, editerad av ABCD, Paris, bladstorlek 76 x 56,5 cm,
färgcarborundumgravyren "Le jardin des Hespérides" saknas
PROVENIENS
Inköpt direkt av konstnären i Paris 1977
344
2019-11-25