Berndt Friberg, vas, 2 skålar, Gustavsberg studio
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
BERNDT FRIBERG, vas, skålar 2 st., Gustavsberg studio 1965, 1967 och 1967, stengods, harpälsglasyr i blågröna, bruna och gula nyanser, signerade Gustavsberg studio Friberg G, I respektive J, vasens höjd 9, skålarnas höjd 5,5 och 7,5 cm, skålarnas diameter 7,5 och 14,5 cm, gul skål med mikronagg, blågrön skål med smärre glasyrmista utvändigt
291
2019-11-25