Carl Harry Stålhane, föremål, 8 st, Rörstrand

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

CARL HARRY STÅLHANE, skålar 3 st., och vaser 5 st., Rörstrand 1958, 1960, 1960, 1965, 4 st med okänt årtal, glaserade i svart, brunt, blkått, gult, rött och celadon, signerade R CH Stålhane (egenhändig signatur) SWEDEN och olika unikbeteckningar, höjd 3-11 cm, en vas med mikronagg under fotringen

309

2019-11-25