Dick Beer, Dansös (Lindansös)
Klubbat för:
240000 SEK
Utropspris
300 000-350 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Dansös (Lindansös)
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 100 x 73 cm.
Utförd 1918. Intygad på baksidan.
UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008
Dick Beer - impressionist & kubist, Millesgården Lidingö 2012 - avbildad sid 28
LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008, avbildad samt listad i verkförteckningen sidan 61
Millesgården: Dick Beer - impressionist & kubist, utställningskatalog 2012, avbildad på katalogens omslag samt sidan 26
392
2019-11-25