Edward Hald, vas, Orrefors 1944, Graal
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
EDWARD HALD, vas, Orrefors 1944, Graal, tjockväggig, dekor av ovaler mot violett fond, signerad ORREFORS SWEDEN Graal nr. 1591 och egenhändig signatur Edward Hald, höjd 18 cm, smärre repor
HISTORIK
Enligt Orrefors arkivförteckning över Graalglas finns följande notering: "Vas, mönster i rödviolett, netto 120 kr, höjd 185 mm, köpare NK, Stockholm".
257
2019-11-25