Einar Jolin, Cirkusnummer
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
80 000-100 000 SEK
EINAR JOLIN
1890-1976
Cirkusnummer - Ryttarinna på häst och Elefanttämjerska - diptyk
Signerade och daterade Jolin 1924. Motiv målade på dörrar tillhörande 1700-tals skåp, med dekor "à la chinoise" i svart, rött och guld av pagodlandskap, skåpets mått inklusive underrede ca 188 x 118,5 x 52 cm.
Skåpet medföljer
352
2019-11-25