Einar Jolin, Cirkusnummer

Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer
Einar Jolin, Cirkusnummer

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

EINAR JOLIN
1890-1976
Cirkusnummer - Ryttarinna på häst och Elefanttämjerska - diptyk
Signerade och daterade Jolin 1924. Motiv målade på dörrar tillhörande 1700-tals skåp, med dekor "à la chinoise" i svart, rött och guld av pagodlandskap, skåpets mått inklusive underrede ca 188 x 118,5 x 52 cm.

Skåpet medföljer

352

2019-11-25