Folke Andreasson, Vägen till Havet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

FOLKE ANDRÉASSON
1902-1948
Vägen till havet
Signerad Folke Andréasson. Olja på duk, 66 x 56 cm.

Andréasson hade hela tiden önskan om att få måla.1920 antogs som elev vid Valands konstskola i Göteborg där han studerade måleri för Tor Bjurström fram till 1925. Han var god vän med bl.a Ragnar Sandberg och de tillbringade 1936 en hel sommar tillsammans och målade mycket vid Kyrkesund på västkusten.

1937-1938 vistades han i Frankrike för att studera måleri och den franska konsten. Han utvecklade en egen personlig stilform med underbart sammansatta färger. Han hade sin första separatutställning i Göteborg 1932, den följdes av utställningar i Karlstad, Stockholm och Malmö. Dessutom deltog han i flera samlingsutställningar bland annat vandringsutställningen Västsvenskt måleri 1937 och Göteborgsmåleri på Liljevalchs i Stockholm 1947.

Han är en av de mest populära Göteborgskoloristerna och representerad bland annat vid Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Värmlands museum samt Institut Tessin i Paris.

_____________________________________

360

2019-11-25