Francisco Zúñiga, Dos desnudas de pie

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

80 000-100 000 SEK

FRANCISCO ZÚÑIGA
Mexiko 1912-1998
Dos desnudas de pie
Signerad och daterad Zúñiga 1969. Krita på papper, 65 x 50 cm

PROVENIENS
Brewster Gallery, New York
därefter i svensk privatsamling

LITTERATUR
Francisco Zúñiga - Catalogo Razonado/Catalogue Raisonné, Volume III (Drawings 1927-1970), katalognr 1589, sidan 326

510

2019-11-25