Fulvio Bianconi, figurin, Venini, Italien 1950-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

FULVIO BIANCONI, "Commedia dell´arte", figurin, Venini, Italien 1950-tal, i form av akrobat, dekor i svart, vitt, rött och grått, stående på svart platta, etsad signatur venini murano ITALIA, höjd 15, längd 29 cm

HISTORIK
Modellen formgavs av Fulvio Bianconi 1948 för Venini och ingår i en serie av figurer med motiv inspirerade av teaterformen med samma namn som uppstod i mitten av 1500-talets Italien.

255

2019-11-25