Georges Braque, Théière grise
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
GEORGES BRAQUE
Frankrike 1892-1963
Théière grise
Signerad med blyerts och numrerad 41/75. Färglitografi, 1947. Tryckt av Mourlot, Paris. Utgiven av Maeght, Paris. Bildstorlek 36,3 x 54,6 cm, bladstorlek 50 x 65,8 cm (Arches).
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 431, våren 1985, katalognr 495
därefter i svensk privatsamling
LITTERATU
Maeght 14, Engelberts 26, Hatje 26, Vallier 35
509
2019-11-25