Gudmund Hentze, vas, tenn Mogens Ballin
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
3 000-4 000 SEK
GUDMUND HENTZE, vas tenn, Mogens Ballins verkstad, Köpenhamn före 1908, rund balusterform, reliefdekor av stiliserade blad och frukter, delvis förgyllda, höjd 16 cm, smärre repor, lagningar och bristning, i botten ristat årtal 1904
LITTERATUR
Vejen Kunstmuseum, Mogens Ballin´s verksted, nr 3 färgplansch, sidan 168.
3
2019-11-25