Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand, stengods
Klubbat för:
7500 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1950-tal, chamotterat stengods, i form av kakadua på gren, emaljglasyr i blått, biskvibränd näbb och klor i brunt, signerad R GN SWEDEN, höjd 29 cm, obetydliga glasyrnagg vid fotringen
307
2019-11-25