Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand, stengods

Klubbat för:

7500 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

GUNNAR NYLUND, skulptur, Rörstrand 1950-tal, chamotterat stengods, i form av kakadua på gren, emaljglasyr i blått, biskvibränd näbb och klor i brunt, signerad R GN SWEDEN, höjd 29 cm, obetydliga glasyrnagg vid fotringen

307

2019-11-25