Hans Hammarskiöld, Carl Sandburg
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
HANS HAMMARSKIÖLD
1925-2012
Carl Sandburg, Stockholm
Edition 100. Gelatinsilverfotografi, 45,5 x 36 cm.
Utförd 1959/1970-tal
PROVENIENS:
Galleri Magnus Åklundh, Malmö
LITTERATUR
Hans Hammarskiöld & Kurt Mälarstedt: Foto Hammarskiöld - Tiden och ljuset, avbildad sidan 101
Tio Fotografer: 40, avbildad sidan 21
Fotografiska Museet: Hans Hammarskiöld - Subjektivt sett, 1993, avbildad sidan 12
407
2019-11-25