Henri Matisse, Etude de main

Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main
Henri Matisse, Etude de main

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

160 000-180 000 SEK

HENRI MATISSE
Frankrike 1869-1954
Etude de main
Signerad H Matisse. Blåkrita på papper, 21 x 27 cm.
Utförd i Nice 1949.
Arkivnr. CHI97
Certifikat utfört av Wanda de Guébriant Paris 29 March 2018 bifogas.

PROVENIENS
Konstsalongen Samlaren, Stockholm.

UTSTÄLLD
Konstsalongen Samlaren, Stockholm, "Henri Matisse: Thêmes et variations le rève - la chapelle", 31 December 1951-31 January 1952, cat. no. 44.
Skånska konstmuseet, Lund, "Henri Matisse: Thêmes et variations le rève - la chapelle", 1952, cat. no. 44.

533

2019-11-25