Hertha Hillfon, skulptur, "Huldra"
Klubbat för:
8500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
HERTHA HILLFON, "Huldra", skulptur 1960/70-tal, lergods med glasyr i vitt och grönt, monterad på plåtstativ, höjd 46 cm, mindre nagg
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Hertha Hillfon, auktion hösten 2014, katalognr 206
därefter i svensk privat ägo
315
2019-11-25