Jacob Felländer, Hour seven
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JACOB FELLÄNDER
född 1974
Hour seven
Signerad, numrerad och daterad på baksidan Jacob Felländer, edition 37/50, 2012. C-print silikonmonterat på plexi, 50 x 70 cm.
Jacob Felländer har uppmärksammats för sina fotografiska experiment där bilder av landskap och storstäder tangerar abstraktionen. I sin strävan att utmana fotografins alla gränser så använder han allt från multiexponeringar med 100 år gamla kameror till skulptur, måleri och Virtual Reality.
Jacob Felländer har ställt ut på bland annat MOCA Miami, Camera Works, Berlin och Hamiltons Gallery, London. Hans arbeten finns representerade i ett flertal prominenta samlingar bla Bill och Hillary Clinton.
472
2019-11-25