Johan Johansson, Flicka med blommor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOHAN JOHANSSON
1879-1951
Flicka i sol
Signerad Joh Johansson. Utförd 1916. Olja på duk, 104 x 56 cm
LITTERATUR:
Johan Johansson, Ragnar Hoppe, avbildad sid 33 och omnämnd på sid 24
"Sommaren 1916 vistades Johan Johansson tillsammans med Gunthers, Kumliens och Österling i Blekinge skärgård, i den lilla idylliska fiskeläget Gyö.och målade åtskilligt bl.a "Flicka i sol" och "Midsommar".
ur Ragnar Hoppes avhandling sid 24
411
2019-11-25