Knut Hallgren, bordslampa, 1920-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

KNUT HALLGREN, bordslampa, Swedish Grace 1920-tal, fot av brons med klassicerande dekor, skärm av lackerad plåt med pressad och förgylld dekor mot grön fond, foten signerad Knut Hallgren, höjd 56 cm, slitage

HISTORIK
Knut Hallgren (1883-1973) studerade vid Tekniska skolans aftonskola samt vid Högre konstindustriella skolan i Stockholm 1913-1916, under denna tid arbetade också som porslinsmålare vid Per Nymans Porslinsmåleri i Lidköping. För Rörstrands Porslinsfabrik arbetade han 1931-1937 där han huvudsakligen ritade servisdekorer.

Förutom att vara målare och tecknare samt lärare i ritteknik, har han formgivit flera uppmärksammade armaturer till kyrkor, tennföremål och tapeter samt arbetat som reklamtecknare och utfört ett flertal offentliga utsmyckningar. Hallgren var en av stiftarna av Värmländska Konstnärsförbundet 1919. Hallgren är representerad på Värmlands museum samt i Gustav VI Adolfs konstsamling.

16

2019-11-25