Olle Bonniér, Gilgamesh

Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh
Olle Bonniér, Gilgamesh

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

OLLE BONNIÉR
1925-2016
Gilgamesh
Signerad och daterad Bonniér -59. Olja på papper fäst på pannå, 26,5 x 33,5 cm.
Konstnären utförde samma år den monumentala "Résurrection de Gilgamesh I"

LITTERATUR
Thomas Millroth: Olle Bonniér, SAK 1995, jämför målningen Gilgamesh från samma år, avbildad sidan 118f

PROVENIENS
Docent Bengt Thomassons samling

"De stora blockformerna kommer ur klipporna som Bonniér tecknade i Cadaqués. Titeln uppkom genom association sedan målningen var klar och syftar på den fornorientaliska dikten om kung Gilgamesh, till vars äventyr hörde att han steg ner i underjorden för att hämta sin döde vän Enkidu." (Thomas Millroth)

373

2019-11-25