Olle Bonniér, Gilgamesh
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
OLLE BONNIÉR
1925-2016
Gilgamesh
Signerad och daterad Bonniér -59. Olja på papper fäst på pannå, 26,5 x 33,5 cm.
Konstnären utförde samma år den monumentala "Résurrection de Gilgamesh I"
LITTERATUR
Thomas Millroth: Olle Bonniér, SAK 1995, jämför målningen Gilgamesh från samma år, avbildad sidan 118f
PROVENIENS
Docent Bengt Thomassons samling
"De stora blockformerna kommer ur klipporna som Bonniér tecknade i Cadaqués. Titeln uppkom genom association sedan målningen var klar och syftar på den fornorientaliska dikten om kung Gilgamesh, till vars äventyr hörde att han steg ner i underjorden för att hämta sin döde vän Enkidu." (Thomas Millroth)
373
2019-11-25