Olof Barve, ljusstakar, 1 par, mässing
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
OLOF BARVE, ljusstakar, 1 par, Sverige 1960-tal, mässing och metall, en signerad Olle Barve, höjd 27 cm, mindre slitage
HISTORIK
Olof Barve (1930 - 2014) var en svensk silversmed. Barve studerade vid Konstfackskolan i Stockholm där han utexaminerades 1956 och drev därefter egen verksamhet som formgivare och silversmed tillsammans med Ibe Dahlquist.
137
2019-11-25