Staffan Hallström, Hemfärd
Klubbat för:
95000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Hemfärd
Signerad och daterad SH -65. Olja på duk, 66 x 73 cm.
PROVENIENS
Alf Holm samling, Galerie Holm, Malmö
därefter i arv fram till nuvarande ägaren
UTSTÄLLD
Alf Holm Samling, Liljevalchs konsthall, 2010
LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK publ. LXXXIX, jämför med målning på sidan 123
Målningen är en parafras på Gustaf Cederströms monumentala "Karl XII:s likfärd" (1878), i samlingarna på Nationalmuseum, och utfördes i flera versioner.
453
2019-11-25