Stig Lindberg, skål med lock, Gustavsberg studio
Klubbat för:
11000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
STIG LINDBERG, skål med lock, Gustavsberg studio 1950-tal, fajans, lökformad, handmålad dekor av stiliserade blad, streck och "ögon" i gulgrönt, gult, svart och blågrått, signerad Gustavsberg studio SWEDEN K/8 -166 och målarsignatur för Helinä Pitkänen (1912-2003), höjd 21, diameter 20 cm
296
2019-11-25