Stig Lindberg, unikt skålfat, Gustavsberg studio

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

STIG LINDBERG, skålfat, Gustavsberg studio 1940-tal, fajans, unikt, egenhändigt målat och signerat av Stig Lindberg, polykrom dekor av gitarr, vas med Stig Lindbergs dekor "Fallande löv" och blommor, signerat Gustavsberg studio Stig L och inpressat GUSTAVSBERG HANDDREJAD, höjd 7,5, diameter 37 cm, mycket svag krackelyr

297

2019-11-25