Sven Palmqvist, vas, Orrefors 1967, Kraka
Klubbat för:
7000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
SVEN PALMQVIST, vas, Orrefors 1967, Kraka, dekor av brynjeliknande nätmönster i blått mot gul fond, signerad ORREFORS Brynja Nr 469 Sven Palmqvist, höjd 15, längd 18 cm
HISTORIK: Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen signerades Graal å Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en spets. Under 1960-talet lär Sven Palmqvist ha blivit inspirerad av en nätbrynja som en av arbetarna hade på sig i hyttan. Nätdekoren som ser ut som en brynja skall han sedan ha fört över som mönster på glaset. I slutet av 1960-talet gjordes ett litet antal Kraka-glas med just det bredmaskiga brynjeliknande mönstret som auktionens vas är ett exempel på. Just denna vas har signerats Brynja vilket är en mycket ovanlig signering.
264
2019-11-25