Tor Wolfenstein, soffa, Ditzinger
Klubbat för:
34000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
TOR WOLFENSTEIN, soffa, Ditzingers, Stockholm 1940-tal, originaltyg i ljusgrön sammet med stoppade knappar i ryggen, ben målade i grått, höjd 86, längd 125, sitthöjd 41 cm, slitage
LITTERTUR
Jämför Hedvig Hedqvist, Christian Björk och Eric Ericson, Swedish Modern, Orosdi-Back, 2018, bild s. 423
46
2019-11-25