Tora Vega Holmström, Porträtt
Klubbat för:
50000 SEK
Utropspris
40 000-60 000 SEK
TORA VEGA HOLMSTRÖM
1880-1967
Porträtt av Gabrielle Josephson
Signerad T.V.H. Utförd 1934. Olja på duk, 84 x 68 cm.
Tora Vega Holmström utförde ett par varianter av porträttet varav ett tillhör Kristianstad Museum.
LITTERATUR
Tora Vega Holmström, Birgit Rausing, sid 182 och 185
459
2019-11-25